DsTurkey Blog

Dermokozmetik nedir?

Dermokozmetik nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dermokozmetik ürünler; laboratuvar ortamında üretilen, çeşitli dermatolojik testlerden geçen, tedavi edici özelliği olan, dermatologlar ve uzman doktorlar tarafından onaylanan ürünlerdir.

Kozmetik; yıllardan beri saç bakımı, vücut bakımı ve yüz bakımı için kullanılan, gelişmiş tüm dünya ülkelerinde kadın erkek her kesimden kullanıcısı bulunan ürünlerin ve sektörün genel adıdır. Dermokozmetik ise;  dermatolojik olarak karşılaşılan durumların tedavisinde kozmetik ürünlerin yetersiz kalmasından dolayı gelişmiş ürünlere ihtiyaç duyulması sonucu ortaya çıkmıştır.

Dermokozmetik ürünler; laboratuvar ortamında üretilen, çeşitli dermatolojik testlerden geçen, tedavi edici özelliği olan, dermatologlar ve uzman doktorlar tarafından onaylanan ürünlerdir.

Dünyada 1989 yılında başlamış olsa da Türkiye son 10 – 15 yılda Dermokozmetik ürünlerle tanışmıştır.

Dermokozmetik ürünler sadece eczanelerde, son zamanlarda da mevzuata uygun online satış yapan sitelerde satılmaktadır…

Dermokozmetik ürünlerin özelliklerini sıralayacak olursak

 • Tedavi edici etkin maddeler içerirler.
 • Dermatolojik olarak test edilirler.
 • İçeriğinin doğal olması prensibiyle üretilirler ve içeriği yüzde (%) olarak belirtilir.
 • Ambalajlarında çeşitli sertifika ve üretim teknolojisi ile ilgili ibare bulunur.
 • Patentli aktif madde ve patentli formülasyonlar içerebilir.
 • Bir ve ya birkaç etken madde, standart bitki ekstre ve drogları, vitaminler, mineraller, patentli bileşenler, etkinliği kanıtlanmış özel ürünler (termal su gibi), mikrobiyolojik, biyolojik aktif içerikler, peptit – protein gibi yapılar ve daha içerebilecekleri  tüm ürünlerle beraber içerikleri sınırsız çeşitliliktedir.
 • Bir veya birden çok durumun tedavisi, düzeltilmesi durumuna cevap verebilirler (Kırışıklık, gözaltı torbası, morluk giderici göz kremi gibi).
 • Koku, renk verici madde, zararları ya da muhtemel zararları kanıtlanmış kimyasal ya da doğal ürünleri birçoğu içermez (Parabenler, petrol türevleri gibi).
 • Etkinlik, yan etki, raf ömrü, stabilite, toksisite açısından ilaçlar kadar hassas bazı testlerden geçirilirler, klinik şartlarda geliştirilirler ve test edilirler.
 • Neredeyse tamamı eczanelerde satılır. Mevzuata uygun olarak hem eczanede hem de farklı satış kanallarında satılan ürünler de vardır.
 • Tüm dermokozmetik ürünlerin ortak yanı; farklı cilt tiplerine göre, farklı sorunlara yönelik ayrı ayrı çözümler sunmaları ile bir dermatolog hekim, bir eczacı ya da cilt uzmanı tarafından da reçete edilirler.

“Dermokozmetik” etiketini alabilmek için firmaların ürünleri, aynen ilaçlar gibi birçok laboratuvar testlerinden geçer ve etkinlikleri, yan etkileri, toksisiteleri ( zararlı etkileri ), stabiliteleri ayrıntılı bir şekilde  incelenir. Ancak, piyasada dermokozmetik olmadığı halde kendisine öyle bir görünüm vermeye çalışan kozmetikler olduğu gibi, dermokozmetik olup da bunu beyan etmeyen marka ve ürünler mevcuttur. Tüm bunlar firmaların pazarlama – satış prosedür aksiyonları ile ilgilidir.

Bazı kozmetik ürünler ise, dermokozmetik olmadıkları halde, dermokozmetik sanını almak oldukça masraflı ve uzun bir süreç gerektirdiğinden, kozmetik sınıfında kalmayı tercih edebilmektedirler.  

Tüm bunların yanında, güzelliğin sonu olmadığı gibi, bunun için üretilen ürünlerin de sonu gelmiyor. Son zamanlarda ortaya çıkan organik ve dermokozmetik ürünlerin özellikleri birleştirilerek, cilt bakımı için daha sağlıklı çözümler sunulmaya çalışıyor. İleriki on yılda bu tip dermokozmetiklerin de raflardaki yeri son yıllara oranla artacağa benziyor.

Dermokozmetik ürünleri online alabilir miyim?

Ds Laboratories Turkey ürün gamı dermokozmetik ürünler olup, mevzuata uygun olarak, SSL korumalı online satış mağazamız DSTurkey Shop‘dan güven içerisinde alışveriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir