DsTurkey Blog

Doğru şampuan uygulaması nasıl yapılır?

Doğru şampuan uygulaması nasıl yapılır?
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Saçlarımız günün kirli havasını toplayarak saç köklerine kadar işler. Saçlar yıkandıkça saç gözenekleri hava ile daha çok temas ederek yenilenir, uzar ve canlanır. Bu canlanma ve yenilenmede saç yıkama yöntemine bağlıdır. Saçlarınızı doğru yıkayarak daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Suyun Sıcaklığı
Ilık su ile saçlarınızı öncelikle yüzeysel toz ve kirden arındırın. Yıkama işleminde de ılık su ile devam edin. Çok sıcak su ile yıkamayın ve durulamayın; cilt için olduğu gibi saç için de çok sıcak su kurutucu etki yapar.

şampuan2

Şampuan Uygulaması

Avuç içine az miktarda şampuan koyun ve avuçlarınızı birbirine sürterek iyice dağıtın.

Çok miktarda şampuan kullanmak size daha iyi fayda sağlamaz. Bu nedenle ölçülü miktarda şampuan kullanmaya özen gösterin. Şampuanı dağıtmak için avuç içlerinizi başınızın değişik bölgelerine nazikçe dokundurun. Şimdi şampuanlama ve masaj işlemine başlayın. Saçınızın ön çizgisinden başlayıp küçük dairesel hareketler ile tepe noktasına doğru ilerleyin. Aynı hareketler ile yan saç çizgisinden başın geri ortasına doğru ilerleyin. Son olarak ense bölgesini de masajla şampuanlamayı bitirin. Saçlı deriniz ile parmak uçlarınız temas etmelidir, tırnaklarınızla masaj yapmayınız, bu faydadan çok saç diplerinize zarar verir.

Saçlarınız uzun ise şampuanı dağıtmak ve saçlarınızın uzunlamasına temizlenmesini sağlamak için elleriniz ile ara sıra saçlarınızı sıvalayın. Bir şampuanlama en az iki ila üç dakika sürmelidir.

Durulamanın Önemi

Durulamak aslında en önemli safhadır. Bu adım özellikle sentetik kimyasalları yüklü miktarlarda içeren şampuanlardan kaynaklanan bütün kalıntıları uzaklaştırmak için hayati bir önem taşır. Bu nedenle bol bol durulayın. Yıkandıkça saçınıza nazikçe masaj uygulayın.

Kurulama
Yumuşak ve suyu çeken bir havlu seçin. Başınızı aşağı doğru eğerek havluyla güzelce sarın ve suyunu emmesi için öylece bırakın. Havluyu hareket ettirerek kurutmaya çalışmak ıslak saçınızın kolayca kırılmasına ve uçlarının çatallanmasına neden olur.

şampuan1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir