DsTurkey Blog

Saçlarım donuk, kuru…

Saçlarım donuk, kuru…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Saçınızın donuk, mat veya sağlıksız olması görünümünüze yıllar katabilir; yorgun, yaşlı ve bakımsız görünebilirsiniz. Dahası, saçlar donuk olduğunda saç şekillendirme çok daha zor hale gelir. Şu sorunları çok sık duyar gibi oluyoruz: “Saçlarım donuk… Saçlarım çok kırık… Saçlarım çok cansızlaştı… Saçlarım çok mat.”

Saçınızın donuk, mat veya sağlıksız olması görünümünüze yıllar katabilir; yorgun, yaşlı ve bakımsız görünebilirsiniz. Dahası, saçlar donuk olduğunda saç şekillendirme çok daha zor hale gelir. Şu sorunları çok sık duyar gibi oluyoruz: “Saçlarım donuk… Saçlarım çok kırık… Saçlarım çok cansızlaştı… Saçlarım çok mat.”

Bazı saç tiplerinin kuruluğa yatkınlığı daha fazladır ve ilave neme ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle, donuk ve mat saçların nedeni saç tipi de olabilir.

Saçlarım donuk ve kuru görünmesinin nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Güneş, rüzgar, soğuk hava veya klorlu suya çok fazla maruz kalma.
 • Aşırı tarama saçınızın donuk görünmesine neden olabilir. Saçın taranmasıyla oluşan sürtünme, saç telinin kafa derisindeki koruyucu dış katmanının hasar görmesine sebep olabilir. Kütikül hücreleri yıprandığında, saçlar zarar görerek kurur ve donuklaşır.
 • Aşırı kurutma, fön, saç bakımı ve boyama saçın nem oranını düşürür ve donuklaşmasına sebep olabilir.

Sağlık Koşulları sebebiyle

Bazen saçlara iyi bakmak da yeterli değildir. Anoreksiya nervoza, Menkes kinky sendromu, düşük tiroid seviyeleri, düşük paratiroid seviyeleri ve yetersiz beslenme gibi sağlık koşulları da saç sağlığında rol oynar. Kuru ve donuk saçın sebebi bu koşulların bir yan etkisi olabilir. Ayrıca tedavi süreçlerindeki bazı ilaçlar ve kronik hastalıklar da saçları matlaştırıp, donuklaştırabilir.

Ne yapalım?

 • Sağlıklı ve parlak saçlar için haftada iki kez yumuşak bir şampuanla (pH 4,5 – 6,7) yıkanmalıdır. Aşırı saç yıkama ve sert şampuan kullanımı saç kuruluğuna neden olabilir, bu nedenle kaçınılmalıdır. Önerimiz: Revita Yüksek Performanslı Şampuan kullanımıdır.
 • Saç bakımı temeldir. Saç kremini şampuanla birlikte uygulayın. Zararlı kimyasal madde içermeyen bir saç kremi seçtiğinizden emin olun. Önerimiz: Revita.COR Yüksek Performanslı Saç Kremi kullanılmasıdır.
 • Saçınıza ısı veren cihazların (saç düzleştiricisi, bukle maşası ve fön makinesi) kullanımından mümkün olduğunca kaçının. Zor olduğunu biliyoruz ama bunların yerine, normal koşullara dönene kadar rulo takımları, bigudi kullanabilirsiniz.
 • Saçları nazikçe, çok sık olmamak şartıyla fırçalamanız gerekir.
 • Saçı sağlıklı tutmak için saç derinizi haftada en az iki kez temizlemelisiniz. Revita Yüksek Performanslı Şampuan  yine bu noktada size yardımcı olacaktır. 
 • Dışarıya çıkarken, saçları zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için bir şapka veya fular takın. Yüzecekseniz bone kullanabilirsiniz.
 • Hacimlendirici ve boya gibi kimyasal ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız.
 • Doğru ve dengeli beslenme saçı yeniden yapılandırır, düzeltir. Protein, mineral, vitamin ve kalsiyum açısından zengin besinleri tercih etmelisiniz.

Eğer sonuç alamazsanız

Kişisel çabalarınıza rağmen, herhangi bir düzelme fark etmediyseniz, saçınız hâlâ donuk görünüyorsa, bir dermatolog kontrolünü kesinlikle öneririz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir