Saç ve Cilt Sağlığı

Saç dökülmesi hastalık habercisi olabilir

ABD’de saç ve cilt bakımı sektörünün önde gelen markalarından DS Laboratories’in Türkiye Yöneticisi Engin Ulutan, erkekler başta olmak üzere kadınlarda da görülen saç dökülmesine neden olan unsurları açıkladı.

Saç dökülmesinin vitamin eksikliği gibi basit nedenleri olabileceği gibi, daha ciddi bir rahatsızlığın da yansıması olabileceğine işaret eden Engin Ulutan, mineral eksikliğinden psikolojik rahatsızlıklara, genetik özelliklerden uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımına kadar birçok unsurun saç dökülmesine sebep olabileceğini ifade etti. Her saç dökülmesinin aslında kayıp olmadığını ve periyodik olarak belli miktarda saç dökülmesinin normal olduğunu da ifade eden Ulutan, “Aşırı saç dökülmesi yaşayanlar dökülmeye neden olan faktör ya da faktörlere dair mutlaka uzmanlara başvurmalıdır” dedi.

stres

Saç dökülmesine neden olan başlıca 10 faktör:

1. Protein ve A vitamini eksikliği

Özellikle diyet ve hamilelik dönemlerinde protein eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Protein eksikliğini önlemek için et, balık ve yumurta, süt gibi protein kaynaklarının alımının ihmal edilmemesi önemlidir. A vitamini eksikliği veya fazlalığı her iki durumda saç kayıplarına neden olan bir faktördür.

2. Genetik faktörler

Erkeklerde görülen saç dökülmesi büyük oranda genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle baba ve birinci derece akrabalarda saç dökülmesi kişi için tehlikenin ön işareti durumundadır.

3. Kullanılan ilaçlar

Fiziksel ya da ruhsal sağlık özelinde kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda doktora başvurulması önerilmektedir.

4. Stres

Uzun vadede stres insan vücudunda çeşitli etkilere neden olmaktadır. Duygusal veya psikolojik olarak strese maruz kalmak çeşitli şekillerde saç dökülmelerine de neden olabilir. Ancak tek başına stres bir dökülme nedeni değildir.

5. Doğum

Doğumun ardından östrojen miktarı azaldığı için saçlarda dökülme meydana gelir. Kadınlar için tehlike yaratmayan bu durumundan bir süre sonra saçlar tekrar eski halini almaya başlar.

6. Saçın şekillendirilmesi

Boya veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saçı yıpratabilir. Ayrıca atkuyruğu ve örgü düzeninde saçı toplamak ve saç lastiği ile sıkça saçı şekillendirmek de kayba neden olabilir.

7. Demir eksikliği

Demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesine neden olabilen faktörlerden biridir. Kan sayımı yaptırarak demir değerinizi öğrenebilirsiniz.

8. Yaşlanma

60 yaşla beraber yaklaşık her 3 erkekten 2’si saç dökülmesi sorunu yaşar. 50’li yaşlarla birlikte kadınlarda da saç dökülmesi ve incelmesi sorunu sık görülür.

9. Tiroid

Tiroid bezi hastalıkları kilo alıp verme, ateş veya üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, aşırı çalışan ya da çalışmayan tiroid saç dökülmesine de neden olmaktadır.

10. Bilinçsiz yapılan diyet

Bir düzen içerisinde yapılmayan diyetler genel anlamda bağırsak florasının bozulmasına neden olur. Düzeni bozulan bağırsak florası ileri aşamalarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına zemin hazırlar.

 


 

Saç ektirirken sağlığınızdan olmayın…

ABD’de saç ve cilt bakımı sektörünün önde gelen markalarından DS Laboratories’in Türkiye Yöneticisi Engin Ulutan, saç kaybının her üç erkekten ikisini etkilediğini belirterek, geniş kitleleri etkileyen bu önemli soruna dair saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

Saç ekiminin hızla ilerlediği ve geliştiği günümüzde, bireylerin gerekli ön araştırmayı yapmadan ve yeterli bilgiye sahip olmadan adım atmalarının ve yanlış terapi yöntemlerini seçmelerinin, yapılan tedavi ve operasyonlardan doğru sonuç alınmamasına neden olduğunu ifade eden Ulutan’a göre, ilk yapılması gereken saç kaybının nedenlerini tespit etmek. Ulutan, dökülme nedenini bulan hastaların daha sağlıklı ve doğru kararlar aldıklarının altını çizerek, “Saç ekimi de diğer tüm uygulamalar gibi doğru tespitlerin ardından doğru zamanda ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapıldığı takdirde iyi etkiler alınabilecek yöntemlerden biridir” dedi.

gorsel

 

Saç ekimin öncesinde nelere dikkat edilmelidir? 7 altın nokta…

1. Saç dökülme nedeninizi araştırın

Kan ve sağlık testleri yaptırarak saç dökülmenizin nedenini bulabilirsiniz. Saç dökülmelerinin birçok nedeni vardır ve doğru nedeni bulmak, uygun terapi yöntemini seçmenize yardımcı olacaktır.

2. Saç ekimi operasyonuna uygun musunuz?

Saç ekimi öncesinde uzman doktorlar tarafından muayene edilerek ve tıbbi geçmişinizi doktorunuzla paylaşarak operasyonun sağlığınız açısından uygun olup olmadığını öğrenin.

3. En fazla kaç greft (saç kökü) ektirme hakkınız olduğunu tespit edin.

Maalesef çoğu saç ekim hastasının bilmediği unsurlardan biri de toplam kaç tane saç kökü ekilme şanslarının olduğu bilgisidir. Her insanın donör area denilen saçın arka kısmında bulunan bölge, ne kadar greft alınabileceği konusunda bilgi verir. Bu bölgeden insanların yaklaşık 5000-7000 greft arası alma şansı vardır. Dolayısıyla eğer saçlarım dökülürse istediğim kadar ektiririm düşüncesi yanlıştır. Ayrıca çoğu hastanın saç ekiminden sonra da ekilmeyen saçlarının dökülme olasılığı söz konusudur. Eğer ekilecek sayı ve bölge konusunda yanlış kararlar verilirse doğal olmayan sonuçların ilerde ortaya çıkması kaçınılmazdır.

4. Doktorunuza “Şok Kayıp” riskini sorun

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise, operasyon sonucunda yaşanan şoktan dolayı meydana gelebilecek kayıplardır. Şok kayıp, ekilen saçlarda görülebileceği gibi zamansız yada başarısız saç ekimleri sonrasında doğal ve mevcut olan saçlar tarafında da görülebilir. Genellikle zamansız olan saç ekimlerinde ya da hatalı yapılan ekimler sonrasında saç foliküllerine zarar verilip ekilen saçtan daha fazlası kayıp edilebilir. Bunu önlemek için doğru saç uzatma terapilerini doğru zamanda uygulamak önemli bir faktördür. Özellikle saç ekimi operasyonu öncesi ve sonrasında topikal solüsyonlar veya alternatif terapiler ve güçlendiriciler kullanılarak saç foliküllerinizi koruyabilir, şok kayıp riski önlenebileceği gibi yapılan ekimden de daha büyük verim alınabilir. 

5. İlaç kullanımına dikkat!

Kan sulandırıcı, ağrı kesici, vitaminler gibi bazı ilaçların operasyon öncesi kesilmesi gerekmektedir. Doktorunuzla konuşarak, alınacak veya bırakılacak ilaçlar konusunda bilgi alınmalıdır.

6. Doğru cerrahı, doktoru ve hastaneyi bulun

Saç ekimi alanında Türkiye’nin önemli üslerden biri haline gelmesi, bu alana yönelen profesyonellerin ve kurumların sayısının da artmasına neden olmuştur.. Seçtiğiniz cerrah ve kurumların gerekli belgelere, izinlere ve tecrübeye sahip olduğundan emin olun.

7. Riskleri öğrenin

Alabileceğiniz sonuçlar karşısında beklentilerinizi gerçekçi sınırlar içinde kabullenmeye hazırlıklı olun ve doğabilecek riskleri öğrenip karar verin.