DsTurkey Blog

Kış Ayına Cilt Kuruluğu İle Başlıyoruz…

Kış Ayına Cilt Kuruluğu İle Başlıyoruz…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Birçok kişide görülebilen cilt kuruluğu, genellikle çok sık yıkanan ve az su içen kişiler üzerinde meydana gelir. Derinin üst tabakasında %10’luk su bölümü mevcuttur ve bu su oranının azalması deride bir takım çatlama, kaşıntı ve kuruluk gibi nedenlere yol açar.

Sebepleri ;

Genellikle kuru cilde neden olan faktörler sıcak su, kimyasal deterjanlar, pamuksu giysilerde sürtünme, rüzgar, çevre kirliliği, vantilatör ve klima gibi etkenler gösterilebilir. Ayrca egzama, sedef ve bazı hastalıklar da kuru cilde neden olur.

Nasıl anlaşılır ve en sık hangi bölgelerde oluşur ;

İlk gözlemlemelerde belirti olarak, derinin gri beyaz arası bir renk almasıdır. Kuruluk çoğaldıkça renk değişir ve cilt üzerinde gerilme, pul pul döküntüler, kepeklenmeler, çatlaklar ve yarıklar gibi durumlar oluşur. Ayrıca ileri kuruluk seviyelerinde ciddi kaşıntılar meydana gelir. Cilt kuruluğu yağ bezlerinin en az olduğu bölgeler kol, bacak ve gövdede daha sık meydana gelir.

Alınacak önlemler ;

Cilt kuruluğunu en çok kış aylarında görülür. Soğuk ve rüzgarlı havalar cildin kurumasını hızlandırır ve dönemsel kurulukları meydana getirir. Düşük nemin de kış aylarında olduğu göz önüne alınırsa bu aylarda daha dikkatli olmak gerekiyor.

  • Duş alımının kısa tutulması
  • Duşta cildin yağını kurutan değil, nemini ve yağını koruyan ürünler kullanın,
  • Kimyasal maddelerden uzak durun
  • Dar giyinmeyin
  • Kışın eldiven, atkı, şal benzeri, sizi dış ortamın güçlü hava koşullarından uzak tutacak aksesuarlar takın
  • Rüzgardan uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir