DsTurkey Blog

PRP tedavisi nedir, saç tedavisinde prp nasıl uygulanır?

PRP tedavisi nedir, saç tedavisinde prp nasıl uygulanır?
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kendi kanımızdan gelen iyilik, gençlik, sağlık PRP... PRP tedavisi; en kısa yöntemle böyle söyleyebilirim.

PRP tedavisi nedir? PRP, tabii ki aslında böyle sihirli bir sözcük gibi geliyor insanlara. Açılımı şudur: Platelet Rich Plasma. Her kelimenin başındaki harfi alıyoruz. “Plateletin”in ‘P’si, “Rich”in ‘R’si ve “Plasma”nın ‘P’si. Plateletten zengin plazma… Rich’i hepimiz biliyoruz, “zengin” demek.

Nedir bu platelet yani PRP?

“Nedir bu platelet?” derseniz aslında vücudumuzda 3 tip ana hücre var;

 • “Eritrositler” (kırmızı kan hücreleri),
 • “Lökositler” (beyaz kan hücreleri) ve
 • “Plateletler” (latince diğer ismi trombositler) Türkçe’deki karşılığı pulcuklar.

Bu pulcuklar çok önemli çünkü bu pulcuklar herhangi bir yerimiz kesildiğinde orada kanamayı durduran ve oranın iyileşmesini sağlayan hücreler. İşte, PRP dediğimiz bu pulcukların“Pulcuklardan zengin plazmanın” kişinin kendi kanından elde edilen pulcuklardan zengin plazma ile yaptığımız tedavi yöntemi.

PRP tedavisi nerelerde kullanılır?

Nerede kullanabiliriz? Aslında bugün tıbbın her yerinde. Biz kliniğimizde özellikle saç prp‘si ve yüz – cilt PRP’si uyguluyoruz… Saçlı deriye PRP uyguluyoruz ama bugün günümüzde Kadın Doğum, düşükleri engellemek için bazı yöntemlerde PRP’yi kullanıyor, Göz Klinikleri kullanıyor, ortopedi de çok yaygın olarak kullanıyor.

Kendi kanımızdan gelen iyilik, gençlik, sağlık PRP… En kısa yöntemle böyle söyleyebilirim.

Saç PRP‘si nasıl uyulanıyor?

PRP çok yaygın olarak kullanılıyor artık günümüzde ve hemen her klinikte uygulanıyor. PRP uygularken en önemli kilit noktanın seçtiğiniz kit ile başladığını düşünüyorum.

 • Öncelikle tamamen gama steril bir kit kullanmamız lazım…
 • Ve hastadan kanı alırken mümkün olduğunca o plateletleri (pulcukları) travmatize etmeden alıp,
 • Hızla santrifüj edip ve satrifüjsonrası yine özel yöntemlerle plateletten zengin plazmayı elde edip,
 • Hemen – hızla uygulamaya geçmeniz lazım.
 • Bekletmemeniz lazım.
Saç dökülmesine karşı şampuan

Uygulama esnasında da; saçlı deride de olsa, ciltte de olsa biz kliniğimizde, ben kliniğimde 3 farklı yöntemi aynı anda uyguluyorum. Yani sadece PRP’yi enjeksiyonla cildin orta tabakasına vermekle kalmıyorum;

 • Önce “dermapen” dediğimiz microneedling çoklu iğne ile cilde PRP’yi nüfuz ettiriyorum,
 • Sonra “4 mm kadar cilt altına” PRP’yi enjeksiyon yapıyorum, özellikle daha yoğun ihtiyacıolduğunu düşündüğüm bölgelere.
 • En son aşamada da elektroporasyon dediğim bir yöntemi kullanıyorum. (Bunu da çok önemsiyorum. Çünkü hem dermapenle açtığımız binlerce küçükkanalı ya da cilt altına enjeksiyonla verdiğiniz plazmayı daha geniş bir alana difüzyaymanız etkinliğini arttıracaktır. Elektroporasyon cihazı da bunu sağlıyor.)

Bir senasda 3 yöntem ile PRP uygulaması !

Böylece biz, bir sessionda yani bir tedavi seansında 3 farklı yöntemi kullanarak PRP uyguluyoruz. Bizim, kliniğimizde, PRP ile saç tedavi yöntemlerinde bu kadar iyi başarı sağlamamızın sebebi budur, diye düşünüyorum.


Dr. Handan Köksal Kimdir?

Dr. Handan Yavuz Köksal Kimdir? / Dünya çapında tanınan pek çok merkez ile olan güçlü iletişimini kendi saç sağlığı ve saç ekimi eğitimleri ve ekibinin gelişmesi için değerlendirmiştir. 2012-2015 yılları arasında Medient KBB cerrahi dal merkezinde kurucu ortak olarak görev almış olan Dr. Handan Köksal 2014 yılında İstanbul Hair Institute ve 2016 yılında da Aesthetic Surgery İstanbul sağlık turizm portallarını yönetmeye başlamıştır. Tamamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir