DsTurkey Blog

Hava sıcaklığı artıyor evet, ancak kepekler de artışa geçti…

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

stres

Kepek Nedir?

Kepek, tıp dilindeki adıyla ‘pitiriyazis kapitis simpleks’ saç derisinde, ince un kepeği veya pul şeklinde dökülmeler. Çoğu zaman bu tabloya kaşıntı da eşlik ediyor. Kafasında kepek problemi olmayanımız pek az.

Nedenine gelince “Kepek problemi olan kişilerde saçlı derinin yenilenme hızı artmıştır ve normalde olması gerekenden daha fazla sayıda ölü hücre yüzeye atılır. Bu da kepek oluşumuna yol açar.” diyor,

Bulaşıcı mıdır?

Kepek problemi olan kişilerde, pul şeklinde kepeklenmeye bazen kaşıntı da eşlik edebiliyor. Ancak saçlı deride kızarıklık ve iltihap belirtileri görülmez. Çoğunlukla sosyal hayatta sıkıntı oluşturur, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiler, çoğu kişi kepek sorunu nedeniyle utanç duyar. Ancak bu hastalık bulaşıcı değil, temas veya ortak eşya kullanımı yoluyla bulaşma riski yok. Kepek, sanılanın aksine kuru değil, yağlı saç derisinin sorunu.

Çünkü yağlı saç derisinde ölü hücrelerin atılım hızı daha da artmıştır. Tozlu ve havasız ortamlarda çalışanlarda, çok terleyenlerde, gün içinde uzun süre saçları havasız kalanlarda, saçlarına sık olarak boya veya kimyasal işlem yaptıranlarda, beslenme veya uyku problemi olan kişilerde daha sık görülür. Kepek oluşumunu tetikleyen unsurlardan biri de stres. Stresli kişilerde kepek sorunu daha fazladır.

Sadece saçta mı görülür?

“Kepek sadece saçta görülür. Ancak kepeklenmeye saçlı deride kızarıklık ve iltihap bulguları da ekleniyorsa bu tablo seboreik dermatit denilen hastalığa işaret eder. Seboreik dermatit hastalığında kaş, burun kenarları, kulak arkası, göbek çevresinde kızarıklık, kepeklenme ve iltihap görülür.” diyor Günaydın. Seboreik dermatit halk arasında yağlı egzama olarak da adlandırılan, yağ bezlerinin yoğun olarak bulunduğu saçlı deri, kulak arkası, burun kenarları, kaşlar, göğüs ön yüzü, sırtta kürek kemiklerinin arası ve göbek çevresinde kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanmanın eşlik ettiği iri kepeklerle karakterize bir hastalık. Stres, uykusuzluk, mevsim geçişleri, çok sıcak su ile yapılan banyo hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan başlıca etmenlerden. Kepek saç değil bir saçlı deri sorunu aslında. Uzun süreli ve yoğun kepek problemleri saç dökülmesine de neden oluyor. Bu nedenle kepek sorunu iki aydan uzun sürüyor ve saçınızdan yağmur gibi kepek dökülüyorsa zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına başvurmanızda fayda var. Seboreik dermatit dışında saçlı deride kepeklenme ile seyredebilen diğer bazı hastalıklara örnek olarak mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı ve egzama verilebilir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği durumlarda kalıcı saç kaybına yol açmanın yanında vücudun diğer alanlarına da yayılabiliyor. Kepek sorunu aynı zamanda kişinin yaşam kalitesine darbe vuruyor, depresyona zemin hazırlayabiliyor. Medikal şampuan ve losyon kullanımına rağmen yakınmalar geçmiyorsa, kepeğe ek olarak saçlı deride kızarıklık, iltihap gibi başka bulgular eşlik ediyorsa, vücudun başka yerlerinde de (kaşlar, burun kenarları, kulak arkası, göbek çevresi gibi) mevcutsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekli.

Ne yapmak gerekir?

Yılın farklı dönemlerinde artan kepek sorunu, saçların çok sıcak su ile yıkanması, jöle, köpük, saç kremi gibi kimyasalların saç diplerine uygulanması, tozlu ve kirli ortamlarda bulunma, başın sürekli kapalı kalması gibi durumlarda artış gösterebiliyor. Bu nedenle banyoda saçlar ılık su ile yıkanmalı, saç kremi, jöle, köpük gibi kimyasalların saç diplerine uygulanmasından kaçınılmalı.

Özellikle kadınların saç dökülmesi için kullandığı bitkisel yağlar da kepek problemini tetikleyebiliyor. Bu nedenle yağ içeren bitkisel maddeler saç dipleriyle temas ettirilmemeli. Uykusuzluk da hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiliyor. Dengesiz beslenme, vitamin eksiklikleri ve yetersiz su tüketimi kepek sorununa yol açabiliyor. Bu nedenle beslenme düzenine dikkat ederek yağlı gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekiyor.

Badem, fındık, yumurta, ciğer, brokoli, bezelye gibi biotinden zengin gıdalar, balık ve ceviz gibi omega 3 yönünden zengin besinler kepek sorununa karşı etkili. Tedaviye gelince, öncelikle kepeğe neden olan altta yatan bir hastalık olup olmadığı tespit edilmeli. Örneğin kepeğin nedeni egzama ya da mantar enfeksiyonu ise öncelikle bu hastalıkların tedavisi yapılıyor. Eğer altta yatan başka bir hastalık yoksa kepek önleyici medikal şampuan ve losyonlar kullanılabilir. Tedaviye dirençli vakalarda medikal şampuan ve losyonların yanında mantar ilaçları, kremler tedaviye eklenebilir. Ancak kepeğin tekrarlamamasını sağlayan bir tedavi yöntemi yok.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir