DsTurkey Blog

Karın Bölgesi Neden Yağlanır?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Özellikle çeşitli yemek yeme alışkanlıklarımızın bir nedeni olarak ortaya çıkan bu yağlanma, zamanla oldukça can sıkıcı bir hale gelmeye başlar.

formen-göbek

Sağlık sorunlarına davetiye çıkaran karın bölgesi yağlanması yüksek şekerli yiyecek alımı, hareketsizlik, masa başı çalışma ve insülin dengesizliği nedenleri arasında başta geliyor.

karın bölgesi yağlanması bireyin alacağı çeşitli önlemlerle veya yapacağı çeşitli eylem ve aktivitelerle bu karın bölgesi yağlanmasını minimuma indirdiği yada vücudunun oldukça sıklaştığını hiç şüphesiz ki zamanla fark edecektir.

Karın bölgesi yağlanması yada çeşitli aşırı kilolar nedeni ile oluşan göbek ve benzeri yağlanmaların üstesinden gelmek pek te zor değildir. Bunun için yapılması gerekenlerden en önemlisi hiç şüphesiz ki dengeli beslenmektedir. Bu sayede vücudunuz her zaman için forma ve girer ve zamanla daha da iyiye gittiğini fark edebilirsiniz.

Fiziksel görünümüz oldukça önemlidir. Özellikle her gün mutlaka toplum içine çıkan veya sosyal ortamlarda çalışan bir bireyseniz bu durumun ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bu nedenle mutlaka sağlığınıza dikkat etmeli ve doğru beslenmelisiniz.

  • Spor en gerekli eylemlerden birisidir. Spor yapamıyorsanız en azından 1 saat hızlı tempolu yürüyüş sağlığınızı korumanızda fayda sağlayacaktır.
  • Gün boyunca en az 1.5 litre su içmek gereklidir.

Dengeli beslenmenin yanı sıra hiç şüphesiz ki, spor yapmakta en az dengeli beslenmek kadar çok önemli bir aktivitedir. Burada dikkat etmeniz şudur ki, spordan kasıtlı olan şey aslında en azından yürüyüş yapılmasıdır. Yürüyüşler oldukça faydalı olup yağlarınızın ve yağlanmış bölgelerinizin zamanla eridiğini fark edeceksiniz.

Karın Bölgesindeki Yağlanma Kontrol Altına Alınabilir mi?

Göbek, bel, karın bölgesindeki yağlanmanın büyük bir sorun haline geldiği son dönemde, zayıf kişilerde bile yağlanma sorunu görülmektedir. Bu sorunun temel  nedenleri arasında ise;

Yüksek şekerli yiyecek alımının fazla olması, hareketsizlik, masa başı çalışma ve insülin dengesizliği başta geliyor.

İnsülin dengesizliği neden göbek yapar?

Kan şekerini kontrol eden bu hormonun kandaki seviyesi  bozulduğu zaman, İnsülin metabolizması da bundan etkilenir. Bununla birlikte diğer kan değerlerinde bozulmalar ve özellikle bel-karın bölgesinde yağlanmalar oluşur. Alınan yüksek karbonhidrat da bu rahatsızlığı tetikler.

Yağlanmanın önlenmesinde kalori miktarı mı, yoksa içerik mi önemli?

2007 yılında Diyabet Merkezi’nin yaptığı bir çalışmada her ikisinin de önemli olduğu ortaya çıkmış. Diğer bir iddia ise; yüksek karbonhidrat ile birlikte alınan tekli doymamış yağların insülin metabolizmasını düzelttiği için göbek bölgesi yağlanmasını yavaşlattığı ve koruduğudur. Bu çalışmada tekli doymamış besin kaynağı olarak; avokado, ceviz, zeytinyağı, zeytin, çekirdek ve bitter çikolata kullanılmıştır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir