DsTurkey Blog

Botoks yılan zehiri mi!! Botoks mucizesi nedir?

Botoks yılan zehiri mi!! Botoks mucizesi nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Doç. Dr. Yasemin Koyuncu‘ya çok merak edilen bazı sorular yönelttik; “botoks nedir, botoks nasıl yapılır, botoks nerelere yapılır, botoks yılan zehiri mi, botoks ne işe yarar”. Daha bir çok soruya yanıt aldığımız röportajımızın botoks bölümü sizler için bloğumuzda.

Kameramızın karşısına geçen Doç. Dr. Yasemin Koyuncu‘ya çok merak edilen bazı sorular yönelttik; “botoks nedir, botoks nasıl yapılır, botoks nerelere yapılır, botoks yılan zehiri mi, botoks ne işe yarar”. Daha bir çok soruya yanıt aldığımız röportajımızın botoks bölümü sizler için bloğumuzda.


Doç. Dr. Yasemin Koyuncu /
Botoks yılan zehiri mi? Botoks nerelerde kullanılır?

Botoks yılan zehiri mi?

Kesinlikle yılan zehiri değildir! Botoks, toprakta ve suda yaşayan clostridium difficile dediğimiz bir bakteriden elde edilen bir toksin aslında. Yılanla, zehirle bir ilgimiz yok. Peki, kırışıklık tedavisinde kullanıyoruz biz bunu ve neredeyse mucizeler yaratıyor… nasıl etki ediyor?

Botoks nasıl etki eder?

Bir defa, her kırışıklığın tedavisinde botoks uygulanmıyor, bunu bir belirtelim önce.

Mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisinde botoks uyguluyoruz. Peki, mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan karışıklıklar hangi kırışıklıklar?

  • Alın çizgilerimiz,
  • İki kaş arasındaki kaş çatma çizgileri,
  • Göz kenarındaki kaz ayağı olarak bilinen “ok” şeklinde olan, o ince çizgilenmeler.

Bunlar, işte, mimik kaslarının faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan karışıklıklar. Bunların tedavisinde botoks uygulamaları yapıyoruz, biz.


Mükemmelleştirici Cilt Kremi

Botoks ne işe yarar? Sadece kırışıklık mı!..

“Sadece kırışıklık tedavisinde mi uyguluyoruz?” hayır! Kozmetik dermatolojide ilk defa bu kırışıklıkların tedavisinde uygulanmaya başlamışken, günümüzde botoks uygulamalarının kullanım alanı da oldukça genişledi. Mesela;

Botoks diş sıkma tedavisi

Diş sıkma tedavisinde kullanıyoruz biz bunu. Bu çene kaslarının aşırı sıkılması ile ortaya çıkan o “diş sıkmayı” en basit, en pratik şekilde… Üç – beş dakikada tedavi eden bir yöntem.

Üst dudak ile sigara çizgileri giderme

Bunun dışında mesela “dudak sadece dolguyla mı hafif büyütülür, hoş bir görünüm elde edebiliriz?” hayır. Özellikle üst dudağa “sigara çizgileri” dediğimiz, o, dudağımızı büzdüğümüzde ortaya çıkan çizgileri tedavi etmek için botoks uyguladığımızda, üst dudakta da hafif yalancı bir böyle büyüme hissi, hoş bir görüntü oluşabiliyor. Bu amaçla da biz botoks uyguluyoruz.


Mükemmelleştirici Cilt Kremi

Botoks ile kaş düzeltme

Mesela hiç kırışıklığınız yok ama kaşlarınız düşük… Kaş şeklini değiştirmek için, kaşlarınızı kenardan, ortadan kaldırmak için yine botoks uygulayabiliyoruz.

Yüz hatlarında ince dataylar…

Onun dışında, kare bir yüzünüz var… Bu kare yüzü daha oval, daha hoş bir hale getirmek, o sertliği ortadan kaldırmak için uygulayabiliyoruz.

Boyun çizgilerini gidermek için uygulayabiliyoruz.

Botoks terleme tedavisi

Bir diğer önemli uygulama alanı da “aşırı terleme tedavisi”. Başta koltuk altı olmak üzere; avuç içi, ayak tabanı gibi yoğun terlemenin olduğu bölgelere de terlemeyi azaltmak için uygulayabiliyoruz.

İz tedavisinde kullanılıyor…

Hatta ve hatta… Son yıllarda, iz tedavisinde de tabii ki tek başına değil ama mesela lazerlerle vs. birlikte kombine botoks uygulamalarından bahsediliyor. Özellikle hani “Ne alakası var?” denebilir.

Şöyle bir ilgisi var: bazen iz o kadar geniş oluyor ki, bu izi önce botoks uygulaması ile daraltıp, arkasından lazer uygulandığında daha kolay tedaviye yanıt alınabildiği gösterilmiş… gibi gibi.

Botoks her geçen gün farklı uygulanma alanları ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.


Cilt sağlığı ile ilgili bilgi almak için cilt bakımı kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın! Ayrıca Cilt bakımı ile ilgili ürünlerimiz de DSTurkeyShop online mağazamızda 😉

Doç. Dr. Yasemin Koyuncu Tıp Eğitimini 1986-1993 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı.
1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı ve 1998 yılında dermatoloji uzmanı oldu.
Doçentlik unvanını, 2001-2006 yılları arasında öğretim görevlisi olarak görev yaptığı Ankara Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda aldı.
Dr. Yasemin Koyuncu, hasta memnuniyeti ön koşulu ile mesleki yaşamına Bağdat Caddesi’nde kendi muayenesinde devam etmektedir.

One Response to Botoks yılan zehiri mi!! Botoks mucizesi nedir?

  1. Pingback: Botoks sonrası ... Bırakılırsa ne olur? - DSTurkey Blog - Saç bakımı ve kişisel sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir