DsTurkey Blog

Hamilelikte saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri

Hamilelikte saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Dr. Handan Köksal – Hamilelikte saç dökülmesi neden olur?

Hamilelikte saç dökülmesi neden olur?

Hamileliğe özel bir şey değil. Aslında kadınların da erkekler gibi saçı dökülebilir fakat hamilelikte daha sık karşımıza çıkıyor… Hamileler daha çok saç dökülmesi ile karşılaşıyor ve daha çok panik oluyor. Vücudundaki diğer değişikliklerle birlikte, saçının dökülmesini daha da çok önemsiyor ama “En temel sebebi nedir?” Anne karnında büyümekte olan cenin, annenin vitaminlerini, minerallerini… Her şeyini daha fazla kullanıyor.

Gebeler sıklıkla, mesala demir replasmanı almak zorunda. Neden? Çünkü Büyüyen bebek demir kullanıyor… Folik asit yine bir başka vitamin… Dolayısıyla, bütün bunların hepsi bebek tarafından, cenin tarafından daha fazla kullanıldığı için, daha fazla annenin ihtiyacı var ve kadın ne kadar dışarıdan da alsa, yine de yetmeyebiliyor ve “ilk sinyali” de saçlar veriyor.

Çünkü saçımız bir aksesuar…

Evet çok önemli bir aksesuar ama vücut kendi için… Anne, vücudu için ihtiyacı olan elzem vitamin ve mineralleri kan yapımında, kemikleri için kullanıyor… Karaciğer fonksiyonları için kullanıyor. Saça daha az vitamin ve mineral gidiyor. Ve bu süreçte de; “hamilelikte daha fazla saç dökülmesi” ile karşılaşabiliyoruz.

Saç dökülmesine karşı şampuan

Hamilelikte yoğun saç dökülmesi ile karşılaşan kadınlara nasıl bir tedavi yöntemi yapabiliriz?

Dr. Handan Köksal / Hamilelikte saç dökülmesi için hangi tedavi?

Hamilelikte bu 2 basamak uygulanmıyor!

Bizim, aslında, saç dökülmesine karşı yaptığımız tedaviler de uyguladığımız kombinasyon tedavisinde; ağızdan tedavi, lokal sprey tedavisi ve Girişimsel PRP Mezoterapi tedavileri vardı.

Hamilelikte bu 2 basamak uygulanmıyor… Ben uygulamıyorum kliniğimde.

Yani; hamilelere PRP yapmıyorum, hamilelere mezoterapi uygulaması yapmıyorum saç dökülmesi ile mücadelede… Ve lokal spreyleri bu süreçte tercih etmiyorum.

Ne yapıyoruz? Öncelikle bir check-up yapıyoruz; eksik olan vitamin ve mineralleri tespit ediyoruz. Ağızdan, gebenin kullandığı vitamin minerallere, “saça daha konsantre” destek vitamin ve mineraller ekliyoruz ve önerilerde bulunuyoruz;

  • Hamilelik dönemi geçici bir dönem, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacaksınız
  • Ve bundan sonra da istediğimiz tedavi uygulayabiliriz.
  • Ama bu süreçte saçınızı boyatmayın.
  • Çok fazla sıcak, fön, maşa uygulamayın.
  • Mümkün olduğunca doğal şampuanlar kullanın.
  • Ve saçınızı nemlendirin.
  • Masaj yaptırabilirsiniz.

Diyoruz. Bu tip önlemlerle ve ağızdan destek tedavisi ile gebelik sürecindeki saç dökülmesini yönetmeye çalışıyoruz ama asıl tedavi süreci gebelik ve emzirme döneminden sonra başlıyor.


Dr. Handan Köksal Kimdir?

Dr. Handan Yavuz Köksal Kimdir? / Dünya çapında tanınan pek çok merkez ile olan güçlü iletişimini kendi saç sağlığı ve saç ekimi eğitimleri ve ekibinin gelişmesi için değerlendirmiştir. 2012-2015 yılları arasında Medient KBB cerrahi dal merkezinde kurucu ortak olarak görev almış olan Dr. Handan Köksal 2014 yılında İstanbul Hair Institute ve 2016 yılında da Aesthetic Surgery İstanbul sağlık turizm portallarını yönetmeye başlamıştır. Tamamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir